The Black Box

“the black box” – це освітня програма зі сучасного театру, що поєднує у собі різні формати: лекції, публічні дискусії, воркшопи і розглядає театр у світовому, національному та локальному контекстах. Програма має на меті посилити спроможність діячів та діячок театрального сектору в Україні, створюючи простір для навчання, обміну досвідом та комунікації.

2019 — now
19 Події
Jam Factory Art Center

Про програму the black box

“the black box” уособлює сучасний театральний простір. Загальновідомим є розуміння, що black box – це скриня, яку шукають після падіння літака, аби зрозуміти справжню причину катастрофи, проте фактично електронний блок, названий black box, – це не скриня, а корпус у формі кулі (або циліндра), і він не чорний, а кольору помаранчі. Ці два визначення і лягають в основу розуміння програми: сучасний театр, який може набувати будь-яких форм, незалежно від задекларованих та унормованих; форм, які іноді важко зрозуміти, але це єдина можливість вибудувати причинно-наслідкові зв’язки, аби зрозуміти його першопочаток і суть.

Завдяки цій програмі ми сподіваємося долучитися до творення нового покоління митців та мисткинь, культивуючи відкритість, самосвідомість, а також розвиваючи критичний підхід до театрального мистецтва.

Освітня програма про театр реалізується Jam Factory Art Center з 2019 року і триває дотепер.

Події

Освітня програма “Театр, що (не) втратив надію. Спільнота” | Львів
2-05-2024
Освітня програма “Театр, що (не) втратив надію. Утопія” | Харків
30-03-2024
Продукування пам’яті | Лекції та дискусія | the black box
21-10-2023
ПОЛІТИКИ ПАМ’ЯТІ | ЛЕКЦІЇ ТА ДИСКУСІЯ | THE BLACK BOX
1-07-2023
Виклики пам’яті | Лекції та Дискусія | the black box
7-04-2023
Дискусія “Театр і реальність”
10-10-2021
Лекція “Театр. Вихід у місто”
29-09-2022
Лекція “Соціальний театр”
18-08-2021
Лекція “Театр і демократія: парадокси емансипації”
11-08-2021
Лекція “Інклюзивний Театр”
22-07-2021
Лекція “Політичний Театр”
17-07-2021
Лекція “Хто цензурує театр і чому”
7-07-2021
Воркшоп Лєнки Удовічки: “Античний хор і демократія”
23-11-2019
Лекція “Любити / не любити | Звідки взявся перфоманс?”
26-10-2019
Лекція “Як це твориться? Магічний інгредієнт театральної кухні.”
8-10-2019
Лекція “Які ми – Український театр після Революції Гідності?”
23-09-2019
Лекція “Перші драматургині: чому їх так легко забули?”
26-06-2019
Лекція “Дно класичного театру. Що таке театр сучасний?”
13-07-2019
Лекція “Хто ми? Український театр 1819 – 2014”
28-05-2019

Архів

the black box 2024 | “Театр, що (не) втратив надію. Утопія”

30-31 березня, Харків

Jam Factory Art Center  та Театр “Нафта” організовують серію воркшопів та artist talk для професійних театральних митців_нь та студентів_ок театральних спеціальностей. Цьогоріч програма про театр the black box 2024 пройде у трьох містах: Харкові, Львові та Києві.

У концепції кураторка і куратор Ніна Хижна й Артем Вусик звертають увагу на актуальний соціо-політичний і театральний контекст обраних міст:

“Придивляючись до театрального Харкова, який сьогодні потерпає не лишень від ворожих обстрілів, але й від заборони театральної діяльності, мимоволі звертаємося до такого ресурсу, як “дієва надія”. Це видається єдиною можливістю витримати, вистояти, не піддатися дизморалі та фрустрації, і попри все продовжувати робити свою справу. Щоденно ми мусимо віднаходити ресурс здійснювати маленькі та при цьому історично важливі кроки до формування усвідомленого театрального середовища: готового входити на територію критичної думки, політичного та соціально-відповідального мистецтва.”

Події програми у Харкові 30-31 березня:

30 березня
11:00 воркшоп Люби Ільницької – ЄрміловЦентр
17:00 аrtist talk з Олегом Стефаном – ЄрміловЦентр
31 березня
16:00 воркшоп Олега Стефана – secret place

Локація: Харків, ЄрміловЦентр та secret place
Участь у воркшопах передбачає відбір учасників_ць відповідно до професійного рівня через обмежену кількість місць.

the black box 2023 | Продукування пам’яті

21-22 жовтня, Центр сучасної культури в Дніпрі

Травма війни впливає на все суспільство, на наше майбутнє й минуле. Роль митців та творчих практик є надзвичайно важливою для початку процесу зцілення. 44 мільйони людей в Україні та за її кордонами переживають війну. Українські митці знаходитимуться в авангарді відбудови та відновлення руйнувань, залишених війною в наших серцях і головах. Тут можна говорити про візію етичного творення. Ми і не переставали продукувати цінності через мистецькі практики або в інший спосіб. Ця частина буде присвячена розмові з практиками. Ми підійматимемо теми, чим є ця “чорна скринька” в мистецькому полі, хто її пише та в який спосіб фіксує реальність.

Записи лекцій:

В рамках програми була змога переглянути VR-фільм Пьотра Армяновського й Алевтини Кахідзе – Invasions 1.2.3.

Кураторка програми: Вероніка Склярова

Фото the black box 2023 | Продукування пам'яті у Дніпрі

the black box 2023 | Політики пам’яті

1-2 липня, Харків, ЄрміловЦентр

Яка наша точка входу у велику війну лютого 2022 року? Чи ми перебуваємо в “травматичному минулому”, чи ми вийшли з нього і увійшли у “травматичне теперішнє”? Як ми працювали з документом у мистецтві та театрі до 2022 року? Розмова піде про те як “правильно” та “етично” осмислювати дійсність в мистецтві/театрі сьогодні. Методи роботи з жертвами та свідками, огляд різних проєктів та медіа. Чи не позбудимось ми етичних переконань? Чи не робить нас війна гіршими?

Записи лекцій:

Публікації:

Фото: Олександр Осіпов

the black box 2023 | Політики пам'яті у Харкові

the black box 2023 | Виклики пам’яті

7-9 квітня, Львів

Цикл “Виклики пам’яті” присвячений зміні культурних ландшафтів країни, фіксації та популяризації мистецтва. Наприклад, як пам’ятати театр Маріуполя чи Херсона? Що ми зараз пам’ятаємо про театральний простір Донецька 2000-2014? Розглянемо різні кейси, як успішні так і “вмирання пам’яті”.

Читайте інтерв’ю з лекторками:

Фото: Ольга Климук

Фото the black box 2023 | Виклики пам'яті у Львові

the black box 2021

Театр перетинається з реальністю, що існує поза його стінами, або заперечує її і витворює власну; віддзеркалює життя, або ж відмовляється репродукувати існуючі наративи; черпає з актуальних подій і процесів, чи намагається вплинути на них; театр відгороджується від метушні зовнішнього світу, або навпаки – виходить з блек боксу і стається там, де немає стін і сценічного майданчика.
Мистецтво театру, яке використовує фікцію, уяву та фантазію, так чи інакше перебуває у певних стосунках із реальністю, як локальною, що стосується побуту й умов праці його а́кторів(ок) і конкретного контексту творення, так і глобальною, в якій існують віддалені культурно і географічно країни й події, невидимі і тому незнані соціальні групи, новітні наукові дослідження і давно стерті з пам’яті історичні події.

Публікації у журналі “Коридор”:

Фото the black box 2021

Координатор(к)и проєкту

Богдан Грицюк
Богдан Грицюк Куратор проєкту у 2019 році
Люба Ільницька
Люба Ільницька Кураторка проєкту
Вероніка Склярова
Вероніка Склярова Кураторка програми
Марія Косійчук
Марія Косійчук Менеджерка
Влад Білоненко
Влад Білоненко Менеджер

Схожі проєкти

UP