Project Events
ПІДҐРУНТЯ
Починаючи з 24.02.2022 багатьом людям в Україні несила висловити весь пекучий біль, спричинений війною росії в Україні. У станах тривоги та загрози мозок вмикає програми виживання, і ми не маємо змоги як слід прожити та безпечно вивільнити свій страх, сум, злість. Ми тримаємося, і ми зібрані, бо потрібно приймати зважені рішення, бо поруч близькі люди, діти, яких ми не хочемо збентежити, і про яких потрібно піклуватися. Ми блокуємо в собі крики злості та виття горювання, бажання забитися у куточок від страху і безсилля, завмерти. Так працює наше тіло і наш мозок в умовах страшних подій, так наша психіка рятує нас в кризові моменти. Навіть у мирний час важко знайти простір для екологічного прояву “негативних” емоцій, тож ми утримуємо їх в собі. Однак відкладені емоції не зникають. З часом вони стають перепоною для нашого розвитку і руху вперед. Непрожиті емоції не можливо відпустити, вони ніби займають об’єм всередині нас, обтяжують. Не відпустивши старе і важке, дуже важко привнести в своє життя свіже і гармонійне.
Голосові вправи, техніки звучання, спів можуть бути зцілюючими, оскільки тіло і розум очищуються від блоків через звукові вібрації. Крім того, для звучання і співу застосовується особливе дихання, при якому кров насичується великою кількістю кисню, що сприяє нормалізації роботи всіх важливих систем організму. Наші предки застосовували ці знання на практиці. Вони проводили ритуали і співи у всіх важливих життєвих подіях і звучанням, вібраціями звуку в тілі зцілювали себе. Застосування технік розкриття звучання, експериментального та традиційного співу, голосових ритуалів для практичного використання в сучасних реаліях стане частиною нашого спільного дослідження під час мистецької резиденції. Повний кураторський текст про те, як відбулася резиденція, її цілі, процес і результат, можна прочитати за посиланням.
ЩО НАС ЧЕКАЄ НА ЗУСТРІЧАХ
Протягом місяця ми будемо віднаходити і дозволяти собі звуки, які нас звільняють. Ми будемо звучати особисто і спільно. Ми будемо йти до власного звуку різними дорогами — через голос, тіло, рух, дихання, музичні інструменти, візуалізацію тощо. Ми будемо слухати себе та інших, а також досліджувати звук у публічному просторі району. Ми також спробуємо зафіксувати своє звучання як щоденну практику, спираючись на техніки традиційного та експериментального співу, а також на візуальне і тілесне сприйняття звуку. Ми будемо шукати різні форми для документування нашого досвіду та наповнювати простір приміщення нашою “роботою в процесі”. На зустрічах будуть динамічні практики та практики розслаблення. Більшість практик проходитимуть в ігровому форматі.
Приклад деяких практик: озвучення, наприклад свого настрою чи улюбленої речі; звучання, наприклад відтворення якогось звуку чи проспівування або проговорення слова; музикування; рух у просторі — індивідуальний, у парах, у групах; вивчення народних пісень, техніки релаксації, активні техніки слухання, вправи для зміцнення голосу, робота в уявою.
ЩО ОЗНАЧАЄ “МИСТЕЦЬКО-СПІЛЬНОТНА ПРОГРАМА”?
Це творча взаємодія через мистецькі або змішані практики між мисткинями і митцями та учасниками/цями, які раніше були або не були знайомі. В результаті такої взаємодії всі залучені стають співавторами спільного процесу буття разом, спільної гри, звучання, руху та/або спільного мистецького об’єкту. При цьому є простір для проявлення індивідуального. Більше про формат програми можна прочитати в інтерв’ю з кураторкою Анною Гайдай.
ЯКА МЕТА ПРОГРАМИ “РОЗПАКОВУЮЧИ ЗВУК”?
Познайомити з мистецькими та немистецькими практиками, які допомагають встановити зв’язки і започаткувати спілкування словами або звуками, повернути собі “голос” і розблокувати власне звучання, “чути” і приймати одне одного, перебуваючи у спільному процесі, співтворити і співзвучати разом.
Розділити простір, в якому можна безпечно — перебувати разом, проявляти свої емоції та настрій через звук, віднаходити індивідуальне та бути спільнотою.
МИТЦІ ТА МИСТКИНІ РЕЗИДЕНЦІЇ:
Стас Туріна, Анна Сапон, Олександр Стешенко (мистецький колектив “ательєнормально”, Київ), Віра Ібрямова-Сиворакша (Чернігів), Анастасія Войтюк (Львів). У програмі “Розпаковуючи звук” приймуть участь мисткині та митці з синдромом Дауна і без.
MAGIC CARPETS
MagiC Carpets – це міжнародна мистецька платформа, створена у 2017 році для художників/-ць і кураторів/-ок, що розвиваються, яка дає можливість розпочати власну “чарівну подорож”, збираючи локальні історії по цілій Європі і розповідаючи їх в інших країнах мовою мистецтва.
Jam Factory Art Center став учасником платформи “MagiC Carpets” у січні 2020 року. Більше інформації тут.
Проєкт “MagiC Carpets” співфінансується Програмою Європейського Союзу “Креативна Європа”.
КОМАНДА АРТЦЕНТРУ
Програмно-виконавча директорка
Божена Пеленська
Операційно-виконавча директорка
Тетяна Федорук
Організація подій
Кристина Червінська
Офіс-менеджмент
Анастасія Молоко
Комунікації
Марія Швець, Юліана Чорна
Фінансовий супровід
Римма Гладка
Дизайн
Богдана Давидюк
Фото
Ольга Климук, Анастасія Іванова