РОЗПАКОВУЮЧИ ЗВУК

Мистецько-спільнотна програма з пошуку власного звуку та роботи з голосом для мешканців і мешканок району Підзамче

27 липня – 19 серпня
4 Події
Jam Factory Art Center

ПІДҐРУНТЯ

Починаючи з 24.02.2022 багатьом людям в Україні несила висловити весь пекучий біль, спричинений війною росії в Україні. У станах тривоги та загрози мозок вмикає програми виживання, і ми не маємо змоги як слід прожити та безпечно вивільнити свій страх, сум, злість. Ми тримаємося, і ми зібрані, бо потрібно приймати зважені рішення, бо поруч близькі люди, діти, яких ми не хочемо збентежити, і про яких потрібно піклуватися. Ми блокуємо в собі крики злості та виття горювання, бажання забитися у куточок від страху і безсилля, завмерти. Так працює наше тіло і наш мозок в умовах страшних подій, так наша психіка рятує нас в кризові моменти. Навіть у мирний час важко знайти простір для екологічного прояву “негативних” емоцій, тож ми утримуємо їх в собі. Однак відкладені емоції не зникають. З часом вони стають перепоною для нашого розвитку і руху вперед. Непрожиті емоції не можливо відпустити, вони ніби займають об’єм всередині нас, обтяжують. Не відпустивши старе і важке, дуже важко привнести в своє життя свіже і гармонійне.

Голосові вправи, техніки звучання, спів можуть бути зцілюючими, оскільки тіло і розум очищуються від блоків через звукові вібрації. Крім того, для звучання і співу застосовується особливе дихання, при якому кров насичується великою кількістю кисню, що сприяє нормалізації роботи всіх важливих систем організму. Наші предки застосовували ці знання на практиці. Вони проводили ритуали і співи у всіх важливих життєвих подіях і звучанням, вібраціями звуку в тілі зцілювали себе. Застосування технік розкриття звучання, експериментального та традиційного співу, голосових ритуалів для практичного використання в сучасних реаліях стане частиною нашого спільного дослідження під час мистецької резиденції. Повний кураторський текст про те, як відбулася резиденція, її цілі, процес і результат, можна прочитати за посиланням.

ЩО НАС ЧЕКАЄ НА ЗУСТРІЧАХ

Протягом місяця ми будемо віднаходити і дозволяти собі звуки, які нас звільняють. Ми будемо звучати особисто і спільно. Ми будемо йти до власного звуку різними дорогами — через голос, тіло, рух, дихання, музичні інструменти, візуалізацію тощо. Ми будемо слухати себе та інших, а також досліджувати звук у публічному просторі району. Ми також спробуємо зафіксувати своє звучання як щоденну практику, спираючись на техніки традиційного та експериментального співу, а також на візуальне і тілесне сприйняття звуку. Ми будемо шукати різні форми для документування нашого досвіду та наповнювати простір приміщення нашою “роботою в процесі”. На зустрічах будуть динамічні практики та практики розслаблення. Більшість практик проходитимуть в ігровому форматі.

Приклад деяких практик: озвучення, наприклад свого настрою чи улюбленої речі; звучання, наприклад відтворення якогось звуку чи проспівування або проговорення слова; музикування; рух у просторі — індивідуальний, у парах, у групах; вивчення народних пісень, техніки релаксації, активні техніки слухання, вправи для зміцнення голосу, робота в уявою.

ЩО ОЗНАЧАЄ “МИСТЕЦЬКО-СПІЛЬНОТНА ПРОГРАМА”?

Це творча взаємодія через мистецькі або змішані практики між мисткинями і митцями та учасниками/цями, які раніше були або не були знайомі. В результаті такої взаємодії всі залучені стають співавторами спільного процесу буття разом, спільної гри, звучання, руху та/або спільного мистецького об’єкту. При цьому є простір для проявлення індивідуального. Більше про формат програми можна прочитати в інтерв’ю з кураторкою Анною Гайдай.

ЯКА МЕТА ПРОГРАМИ “РОЗПАКОВУЮЧИ ЗВУК”?

Познайомити з мистецькими та немистецькими практиками, які допомагають встановити зв’язки і започаткувати спілкування словами або звуками, повернути собі “голос” і розблокувати власне звучання, “чути” і приймати одне одного, перебуваючи у спільному процесі, співтворити і співзвучати разом.

Розділити простір, в якому можна безпечно — перебувати разом, проявляти свої емоції та настрій через звук, віднаходити індивідуальне та бути спільнотою.

МИТЦІ ТА МИСТКИНІ РЕЗИДЕНЦІЇ:

Стас Туріна, Анна Сапон, Олександр Стешенко (мистецький колектив “ательєнормально”, Київ), Віра Ібрямова-Сиворакша (Чернігів), Анастасія Войтюк (Львів). У програмі “Розпаковуючи звук” приймуть участь мисткині та митці з синдромом Дауна і без.

MAGIC CARPETS

MagiC Carpets – це міжнародна мистецька платформа, створена у 2017 році для художників/-ць і кураторів/-ок, що розвиваються, яка дає можливість розпочати власну “чарівну подорож”, збираючи локальні історії по цілій Європі і розповідаючи їх в інших країнах мовою мистецтва.

Jam Factory Art Center став учасником платформи “MagiC Carpets” у січні 2020 року. Більше інформації тут.

Проєкт “MagiC Carpets” співфінансується Програмою Європейського Союзу “Креативна Європа”.

КОМАНДА АРТЦЕНТРУ

Програмно-виконавча директорка

Божена Пеленська

Операційно-виконавча директорка

Тетяна Федорук

Організація подій

Кристина Червінська

Офіс-менеджмент

Анастасія Молоко

Комунікації

Марія Швець, Юліана Чорна

Фінансовий супровід

Римма Гладка

Дизайн

Богдана Давидюк

Фото

Ольга Климук, Анастасія Іванова

Команда програми

Анна Гайдай
Анна Гайдай Кураторка програми
Олена Субач
Олена Субач Менеджерка проєкту

Митці та мисткині резиденції

Анастасія Войтюк
Анастасія Войтюк
Віра Ібрямова-Сиворакша
Віра Ібрямова-Сиворакша
Стас Туріна
Стас Туріна
Анна Сапон
Анна Сапон
Олександр Стешенко
Олександр Стешенко

Схожі проєкти

UP