Резиденції 2024

У 2024 році Jam Factory Art Center співпрацював із українськими та міжнародними інституціями, що ініціювали дослідницькі резиденції для митців та мисткинь, що працюють у різних сферах. Зокрема у вересні артцентр організував дослідницький візит для польського митця Яцека Заходного у межах резиденції Exploring Echoes: Multiple Voices, Parallel Stories та литовської мисткині Александри Бондарев у співпраці з Литовським інститутом культури.

2024
Jam Factory Art Center

Exploring Echoes. Multiple Voices, Parallel Stories

Вересень 2024

Jam Factory Art Center та Центр міської історії (Україна), HELLERAU – European Centre for the Arts, (Німеччина), WRO Art Center (Польща) та Pochen (Німеччина) об’єднали зусилля для створення спільної резиденційної програми між трьома регіонами Центрально-Східної Європи.

Мистецьке дослідження в рамках резиденції присвячене концепції “кордонів” та досвіду, пов’язаного з геополітичною ситуацією в цих регіонах. Етичні, фізичні та ментальні кордони, а також те, як люди встановлюють “кордони” у своїх міжособистісних стосунках, стануть основними темами для дослідження.

Лєра Полянськова матиме можливість відвідати Хемніц і Дрезден наприкінці вересня, тоді як Яцек Заходний та Ірен Мелікс приїхали до Львова. Ірен довелося скасувати своє перебування на резиденції після російських обстрілів у Львові 4 вересня, але вона продовжує свою дослідницьку роботу.

Концепція

Резиденція Exploring Echoes. Multiple Voices, Parallel Stories присвячена мистецькому дослідженню локальних і трансрегіональних взаємозалежностей у культурних ландшафтах Німеччини, Польщі та України. Резиденція спрямована на розуміння недавніх соціальних та трансформаційних змін, з акцентом на роль практик пам’яті для глибшого усвідомлення цих змін.

Тематично мистецькі розвідки стосуються (медійних) репрезентацій “досвіду кордонів і ситуацій”, що виникають у контексті соціально-політичних викликів і процесів у цих регіонах. Концептуально ми досліджуємо етичні, фізичні та ментальні межі, а також те, як люди визначають кордони у міжособистісних стосунках для захисту добробуту та визначення автономії. Співпрацюючи із запрошеними митцями Ірен Мелікс, Яцеком Заходним та Лєрою Полянсковою, ми зосереджуємо увагу на сучасних подіях та їхній культурній і суспільній динаміці. Залучення до транскордонних форм роботи з пам’яттю є вирішальним для розвитку “критичного духу” в демократичних європейських суспільствах, які зараз перебувають у вирішальному “поворотному моменті” через поточні виклики. Політика національної ідентичності, ґрунтуючись на минулому, впливає на теперішнє і стає рушійною силою майбутнього. Унаслідок цього політичні ідентичності націй формують національні та транскордонні перспективи і (колективні) форми атрибуції. У процесі дослідження передбачено критичне переосмислення паралелей та безперервності європейських культур пам’яті в рамках консорціуму.

Консорціум виступає за широке розуміння пам’яті — від приватної до колективної — як ключового методу збереження та висвітлення трансрегіональних подібностей і відмінностей. Акт багатовекторного осмислення пам’яті розглядається як динамічний процес, подібний до “створення спадщини”. Такий підхід дозволяє підсилювати різноманітні голоси й перспективи, зокрема постколоніальні, квір і постмігрантські. Дискусії сприймаються як життєздатні способи критичного осмислення сучасності, що розкривають як безперервності, так і розриви, пов’язуючи минуле й майбутнє.

Інституції, що співорганізували резиденцію:

Резиденція за підтримки Литовського інституту культури

Вересень 2024

Jam Factory Art Center спільно з Литовським інститутом культури організували місячну мистецьку резиденцію для литовської художниці Александри Бондарев.

Александра Бондарев — молода художниця, яка працює у сферах аналогової фотографії, документального відео, текстового сторітелінгу та поезії. Після десятиліття життя у різних країнах і подорожей континентами вона з 2023 року проводить більше часу у своєму рідному Вільнюсі. Фото з її дослідницького візиту можна переглянути нижче.

Схожі проєкти

UP