Історична виставка

Запрошуємо вас на історичну виставку Jam Factory Art Center, а водночас у захопливу подорож у часі, яка розкриває історію виняткової будівлі та підприємств, що діяли у цій пам’ятці колись індустріяльного передмістя Львова.

Постійна експозиція
Jam Factory Art Center | другий поверх вежі

Графік роботи історичної виставки

Щодня 10:00-21:00

Вхід вільний

Локація: другий поверх вежі

Вступне слово

Запрошуємо вас на історичну виставку Jam Factory Art Center, а водночас у захопливу подорож у часі, яка розкриває історію виняткової будівлі та підприємств, що діяли у цій пам’ятці колись індустріяльного передмістя Львова.

Наша історія почалася у першій половині дев’ятнадцятого століття в селі Знесіння (польською: Zniesienie) на довгій прямій дорозі, що з’єднує Львів і сусідню Жовкву (Żółkiew). Тут купці-євреї отримали особливе право відкривати корчми, щоби пропонувати подорожнім відпочинок та розваги.

Один із цих закладів став з часом доволі успішним, і з корчми переріс у гуральню, а згодом у повноцінну фабрику, названу на честь засновника, Йозефа Кроніка. Фабрика стала уособленням прогресу й інновацій — характерних для кінця дев’ятнадцятого століття. Перебуваючи на піку успіху в 1910-х роках, фабрика набула рис неоготичного архітектурного стилю та стала схожою радше на романтичний замок, ніж на індустріяльну будівлю.

Незважаючи на потрясіння і руйнування, котрі спричинила Друга світова війна, фабрика вистояла та продовжила свою діяльність, а на ній почали виробляти їжу та напої для міста. Коли виробництво зупинилось у 2008 році, фабрика перетворилась на хаб для різноманітних творчих ініціятив, які на сьогодні консолідувалися у фінальну інституційну форму — Jam Factory Art Center.

Ми запрошуємо вас через презентовані тут документальні фото- і відеоматеріяли пізнати історії людей, що будували цю фабрику, трудилися в цих стінах; продукцію, яку вони виготовляли; ідеї, котрі народжувалися тут; спільноти, сформовані довкола цього місця упродовж минулих століть.

Команда

Автори виставки: Гаральд Біндер, Ірина Склокіна, Ольга Заречнюк.

Дизайн / архітектура: Сергій Петлюк.

Технічна підтримка: Євген Червоний.

Відеопродакшн: Young & Hungry Productions.

Допомогли з історичним дослідженням: Євгеній Поляков, Микола Гаєвой, Роман Могитич, Ігор Смольський.

Редагування та переклад: Ірина Волощак, Арета Ковальська, Уляна Кудла, Андрій Маслюх, Ірина Шутова.

Висловлюємо особливу подяку Ярославові Гавриліву, Богдану Ємцю, Марекові Зьолковському, Нуріт Коен, Софії Короткевич, Іванові Костику, Робертові МакКейбу, Назарію Пархомику, Божені Пеленській, Ярославі Савицькій, Петрові Слободяну, Галині Троць, Лукашу Чайці, Марії Швець, Едвардові Шміду.

Використані історичні джерела з Державного архіву Львівської області; Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника; Центрального державного історичного архіву у Львові; Міського медіаархіву Центру міської історії; Libraria. Архіву української періодики онлайн; AGAD. Archiwum Główne Akt Dawnych; Biblioteka Narodowa; Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa; Narodowe Archiwum Cyfrowe; Österreichische Nationalbibliothek; Österreichische Staatsarchiv.

Відкриття виставки. Фото: Ольга Климук

UP