ТЕМА ЛЕКЦІЇ
“Якщо ти робиш мистецтво в Україні зараз, і якщо твоє мистецтво враховує цю дійсність, то ти маєш справу з болем. Якщо ти ще можеш практикувати мистецтво (тобто перебувати у сфері надлишку) – то ти знаходишся у привілейованому стані стосовно багатьох інших, чий біль закрив їм доступ до будь-якого надлишку, до того, що лежить поза необхідним.
Але нинішній час розмив межу між власним болем та чужим. Моральні координати мирного часу (особливо зафіксовані у вигляді докси) не спрацьовують знов і знов. Розрізнення між об’єктом та суб’єктом розгляду там між тими, хто страждає, і тими, хто споглядає, дестабілізоване. Щохвилини ти можеш знайти себе по той або інший бік, чи й розщепитись та опинитись там і там одночасно.
В цій доповіді мені хотілося б перенаправити оптику класичного тексту Сьюзен Зонтаґ “Дивлячись на страждання інших” на ситуації, де я стаю іншим по відношенню до самого себе.”
Нікіта Кадан – митець, автор скульптур та інсталяцій, живописних та графічних робіт з Києва. Член групи художників Р.Е.П. та кураторського й активістського об’єднання Худрада. Представляв Україну на Венеційській бієнале у 2015 році та є лауреатом Національної премії України ім. Тараса Шевченка. Роботи художника знаходяться в публічних колекціях: Pinakothek der Moderne, Munich; M HKA – Museum of Contemporary Art Antwerp; mumok (Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien); FRAC Bretagne*, Centro per l’arte contemporanea Luigi Pecci, Prato, Centre Pompidou та інших.