ПОСІБНИК З УЧАСНИЦЬКИХ ПРАКТИК “ЯК МИ РАЗОМ”

“Як ми разом” – це посібник із методології роботи з учасницькими практиками, створений на основі досвіду мистецько-спільнотного проєкту Jam Factory Art Center “Як ми разом”

Кількість книг обмежена
Jam Factory Art Center

Ділимося радісною новиною про друк нашої книги “Як ми разом”, а також ділимося самою книгою, яку можна отримати безкоштовно!

“Як ми разом” є посібником із методології роботи з учасницькими практиками, де зібрані знання, практики та підходи митців і мисткинь, які брали участь у мистецько-спільнотній резиденції «Як ми разом», а також досвід експертів та експерток із різних сфер: театру, літератури, перформансу, візуального мистецтва, тілесно-орієнтованої й арттерапії, психотерапії, соціології, історії, усної історії, кураторства.

Ця збірка стане корисною для художників і мисткинь, кураторів та кураторок, культурних менеджерів і менеджерок та усіх, хто хотів би поряд із традиційними мистецькими практиками також звернутися до роботи зі спільнотами.

ЗАВДАННЯ ПУБЛІКАЦІЇ

У виданні зібрана інформація про практики та підходи чотирьох митців і мисткинь, які брали участь в резиденції «Як ми разом» в Jam Factory Art Center у Львові, їхні спостереження, маленькі й великі відкриття. Такі проєкти дають можливість зрозуміти, як бути чутливими до своїх станів, як включати різні аудиторії та різні вікові групи, розширюючи розуміння інклюзивності.

Щире ділення досвідами, емоціями, станами між митцями й учасниками (спільнотою) та митців і мисткинь, учасників і учасниць між собою стало однією з визначальних характеристик проєкту «Як ми разом». І так само чесно та відверто під час інтерв’ю резиденти, резидентки та кураторки розповідали про свої сумніви, побоювання, відкриття і досягнення. Зібрані в цьому виданні матеріали розповідають про розвиток проєкту і множинні співпраці, які творилися на шляху. Ця збірка стане корисною для художників, мисткинь, кураторів та культурних менеджерів і менеджерок, які хотіли б поряд із традиційними мистецькими практиками також звернутися до роботи зі спільнотами. Видання є посібником із методології роботи з учасницькими практиками, в якому зібрані знання експертів та експерток із різних сфер: театру, літератури, перформансу, візуального мистецтва, тілесно-орієнтованої й арттерапії, психотерапії, соціології, історії, усної історії, кураторства. Також воно є архівом знань проєкту «Як ми разом» про роботу зі спільнотами, нотатником важливих аспектів, які слід враховувати в спільното-орієнтовній активності.

Митцям і мисткиням, які мають на меті більше дізнатися про співдію зі спільнотами через мистецькі та немистецькі практики, будуть зокрема корисними інтерв’ю з учасниками й учасницями резиденції «Як ми разом», котрі діляться своїми баченнями процесу співтворчості, внутрішніми завданнями, трансформаціями власних станів та переформатуванням завдань як реакцією на «погоду» в групі та зовнішні обставини.

Крім того, публікація може використовуватися кураторами й організаторами схожих проєктів, адже містить структуровані матеріали про послідовність дій, мету та загальний перебіг «Як ми разом». Тут описана можливість об’єднувати різного роду практики: мистецькі, арттерапевтичні, тілесно-орієнтовані. Це посібник, що допоможе створити мультидисциплінарний проєкт із варіативним застосуванням різних підходів, які ефективно працюють у синергії, та використовувати напрацьовані досвіди в інших контекстах. Також ця публікація пропонує матеріал у форматі розмов, завдяки чому можна отримати ширше розуміння контексту, а ще пояснення практик безпосередньо від митців та мисткинь.

Jam Factory Art Center вже понад чотири роки працює в напрямі творення мистецтва разом зі спільнотами, тому зібрання знань у формі публікації — це також формування інституційної пам’яті. Це фіксація певного шляху організації: як вона навчається, розвивається і робить згадані підходи більш адаптивними для різних проєктів та дієвців.

Окрім зазначеного вище, ця методологічна збірка є внеском у систему знань платформи MagiC Carpets, що об’єднує 20 країн, 20 організацій, які працюють з локальними спільнотами через мистецькі резиденції. Досвіди та підходи, занотовані в цьому виданні, стануть доступними міжнародним кураторам і кураторкам, митцям та мисткиням і спільнотам. Більш глобальним завданням цієї публікації є поширення зібраних знань серед тих, хто ще не долучався до спільното-орієнтовних практик і зацікавлений дізнатися більше.

Отримати книгу

ЗМІСТ КНИГИ

1. Завдання публікації

2. Мистецька резиденція «Як ми разом»

Про Jam Factory Art Center та платформу MagiС Carpets

Загальна концепція

Завдання резиденції

Спільнота

Команда проєкту «Як ми разом»

3. Дослідження

Про етап дослідження

Історія. Ірина Склокіна

Запис усної історії. Андрій Усач

Психотерапія. Соломія Бура

Література. Галина Крук

Соціологія. Наталія Отріщенко

Розмова Наталії Отріщенко з Юрієм Кручаком та Юлею Костерєвою

4. Методологія і практики

Розпрацювання методології проєкту і мапа «подорожі» резиденції

Про практики і процес

Описи вправ резиденції «Як ми разом»

5. Інтерв’ю та розмови митців, мисткинь та команди

Ніна Хижна, розмова з Юрієм Кручаком

Ніна Хижна, розмова з Марією Швець

Ірина Гарець, розмова з Юрієм Кручаком

Ірина Гарець, розмова з Марією Швець

Юрій Кручак (Open Place), розмова з Марією Швець

Ростислав Кузик, розмова з Юрієм Кручаком

Люба Ільницька, розмова з Юрієм Кручаком

Люба Ільницька, розмова з Марією Швець

Віолетта Педорич, розмова з Юрієм Кручаком

Софія Короткевич, коментар

Розмова Юлії Костерєвої, Анни Гайдай та Юрія Кручака

Відгуки спільноти

6. Результати: матеріальні, нематеріальні та процес як результат

Матеріальні результати

Спільно створений вірш

Процес

Слова-асоціації

7. Підсумки проєкту «Як ми разом»

8. Олександра Кущенко, «Як ми (втомлюємось і відновлюємось) разом?». Аналітична стаття

9. Післямова

10. Джерела та корисні посилання

 

РОБОТА НАД КНИГОЮ

Ідея задокументувати методологію роботи з учасницькими практиками під час мистецько-спільнотної резиденції “Як ми разом” виникла у митця Юрія Кручака і мисткині Юлії Костерєвої влітку 2022-го року. Для роботи із спільнотами через мистецтво необхідні були переосмислення попередніх підходів та напрацювання нових методів, що спирались би на досвід проживання суспільством війни та на потреби сьогодення. Цю ідею вдалося втілити у вигляді друкованого посібника “Як ми разом”, що Фабрика повидла видала у серпні 2023 року невеликим накладом українською мовою з перекладом на англійську.

Книга “Як ми разом” побачила світ завдяки:

кураторській групі публікації – Юлія Костерєва, Юрій Кручак, Анна Гайдай;

кураторській команді мистецької резиденції “Як ми разом” у Львові – Люба Ільницька, Анна Гайдай, Божена Пеленська;

авторам та авторкам текстів – Анна Гайдай, Люба Ільницька, Юлія Костерєва, Юрій Кручак;

оповідачам та оповідачкам – Юлія Костерєва, Юрій Кручак, Ніна Хижна, Ірина Гарець, Ростислав Кузик, Люба Ільницька, Анна Гайдай, Віолетта Педорич, Софія Короткевич, Вікторія, Людмила, Костянтин, Микола, Маргарита;

мистецтвознавчий огляд резиденції “Як ми разом” – Олександра Кущенко;

експерти та експертки: Галина Крук — література, Соломія Бура — психотерапія, Ірина Склокіна —  історія, Наталя Отріщенко — соціологія, Андрій Усач — усна історія;

редагування – Ірина Штука;

рецензування – Наталія Отріщенко;

переклад і редагування англійського тексту книги – Поліна Байцим;

комунікації – Марія Швець;

дизайн і верстка – Максим Закревський;

препрес-підготовка, якісний і вчасний друк – типографія “Kolo Print”.

Ми дуже вдячні за ґрунтовну і кропітку роботу всім, хто йшов з нами цією дорогою. Дякуємо, що ділились думками і досвідом!

 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ

Презентація книги відбулася у Jam Factory Art Center на воркшопі “Як ми разом” 17 серпня 2023 року. Проєкт резиденції «Як ми разом» та публікація методології сталися за фінансової підтримки платформи MagiC Carpets, що реалізується в межах програми “Креативна Європа”, та Center for Urban History of East Central Europe, Dr. Harald Binder Private Foundation.

UP