the black box | Театр між нами | Одеса

Запрошуємо професійних театральних практиків взяти участь в освітній програмі в Одесі!

15-16 серпня | Одеса

Освітня програма про театр the black box вирушає в Одесу!

15–16 серпня, разом із нашими партнерами — Лютим Театром, ми раді запросити мисткинь і митців з Одеси та інших міст разом експериментувати, навчатись і будувати зв’язки.

ПРОГРАМА ПОДІЙ

  • 15 серпня, 11:00–17:00 – воркшоп Дарії Литвиненко “Архіви тіла великої води”
  • 15 серпня, 19:00–20:30 – відкрита лекція Наубертаса Ясінскаса “Зміна погляду у квір-репрезентації”
  • 16 серпня, 10:00–17:30 – воркшоп Наубертаса Ясінскаса “Інтимні несподівані зустрічі: дослідження присутності через текст Еліс Бірч”

УМОВИ УЧАСТІ

Вхід на лекцію — вільний за реєстрацією.

Участь у воркшопах — безкоштовна за попередньою реєстрацією.

Реєстрація

Дедлайн на реєстрацію на воркшопи — п’ятниця 25 липня, 18:00.

Через обмежену кількість місць відбір учасників/-ць відбуватиметься на основі заповнених заявок. Реєстрація може бути закрита до дедлайну. Організатори залишають за собою право не пояснювати причини відмови.

Програма реалізується у співпраці з Литовським інститутом культури та Посольством Королівства Нідерландів в Україні.

Освітню програму про театр “the black box” підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи.

Кураторка програми — Люба Ільницька, драматургиня, кураторка перформативної програми Jam Factory Art Center.

Воркшоп Дарії Литвиненко “Архіви тіла великої води”

Дата: 15 серпня, 11:00-17:00 (перерва з 14:00 до 15:00)

Для кого: актор_ки, режисер_ки, перформер_ки, особи з різним досвідом у сфері перформативних мистецтв.

Місце проведення: Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Грушевського, вул. Троїцька 49/51

Умови участі

Участь у воркшопі — безкоштовна за попередньою реєстрацією. Дедлайн на реєстрацію  — п’ятниця 25 липня, 18:00.

Реєстрація

Через обмежену кількість місць відбір учасників/-ць відбуватиметься на основі заповнених заявок. Реєстрація може бути закрита до дедлайну. Організатори залишають за собою право не пояснювати причини відмови.

Про воркшоп

Через практики фізичного театру, руху та перформативного дослідження воркшоп запрошує учасни_ць до осмислення моря як носія історичної пам’яті та культурного простору. Учасни_ці рефлексуватимуть над переплетеними імперськими наративами прибережних регіонів – зокрема Одеси й Криму – через тілесний досвід “великої води” як свідка та носія колоніального впливу.
Воркшоп має на меті надати учасни_цям інструменти для роботи з темами приналежності та тілесного архіву – використовуючи елементи пантоміми, образного створення, автентичного написання й малюнка, а також спільного пошуку форм, що сприяють прояву політичної присутності та проговоренню витісненого.

Про ведучу воркшопу 

Дарія Литвиненко (Україна/Австрія) – міждисциплінарна мисткиня кримського походження, авторка та фасилітаторка, що працює на перетині перформансу, візуального мистецтва й колективних практик. У своїх роботах досліджує теми колоніального спадку, мілітаризації та втрати, а також вплив цих процесів на самоідентичність, екосистеми й ландшафт. Дарія осмислює власне та колективне коріння Криму, розглядаючи тілесність як ключовий інструмент збереження пам’яті та опору. Її практика висвітлює циклічність історії та наголошує на необхідності говорити про виклики морських регіонів як у локальному, так і в міжнародному контексті.

Відкрита лекція Наубертаса Ясінскаса “Зміна погляду у квір-репрезентації”

Дата: 15 серпня, 19:00–20:30

Для кого: театральні мисткині і митці, люди зацікавлені у театрі.

Місце проведення: Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Грушевського, вул. Троїцька 49/51

Переклад: Лекція  Наубертаса Ясінскаса відбуватимуться англійською мовою з перекладом на українську.

Умови участі

Вхід на лекцію — вільний за реєстрацією. Дедлайн на реєстрацію  — 15 серпня, 19:00.

Реєстрація

Про лекцію

Ця лекція представить добірка литовських театральних робіт 2025 року, сформовану для Міжнародного театрального фестивалю Sirenos у Вільнюсі. Добірка була сформована через квір-погляд — не лише як прояв ідентичності, а як спосіб мислення, бачення і створення програми по-іншому. У цьому контексті «квір» розуміється як перспектива, що ставить під сумнів домінантні норми та розширює способи, у які ми творимо, співпрацюємо та уявляємо разом.

Наубертас Ясінскас розповість про виклики кураторства в контексті, де квірність часто приймається лише тоді, коли вона невидима — толерована, але не має права на простір. Лекція стане роздумом про те, як куратор підходив до цього процесу: з чим довелося боротися, що ставилося під сумнів і як політичне переплітається з особистим.

У добірці представлені 10 робіт — серед них драматичні й перформативні твори, сучасний танець та проєкти, створені з непрофесіоналами. Вони розмивають межі авторства, естетики та репрезентації. Кожна з цих робіт порушує питання ідентичності, тіла, маргінальності та спільноти — разом вони формують запрошення уявити театральну культуру, що є більш інклюзивною, багатоголосою та емоційно нагальною.

Лекція – це свого роду запрошення задуматися над тим, як саме кураторство може бути актом спротиву — і як видимість полягає не лише в тому, щоб бути побаченим, а в тому, щоб змінити, хто має право говорити.

Воркшоп Наубертаса Ясінскаса “Інтимні несподівані зустрічі: дослідження присутності через текст Еліс Бірч”

Дата: 16 серпня, 10:00–17:30 (перерва з 13:00 до 14:30)

Для кого: театральні мисткині і митці, перевага буде надаватись особам з акторським та режисерським досвідом.

Місце проведення воркшопу буде повідомлене запрошеним учасникам і учасницям пізніше.

Переклад: Воркшоп Наубертаса Ясінскаса відбуватимуться англійською мовою з перекладом на українську.

Умови участі

Участь у воркшопах — безкоштовна за попередньою реєстрацією.  Дедлайн на реєстрацію  — п’ятниця 25 липня, 18:00.

Реєстрація

Через обмежену кількість місць відбір учасників/-ць відбуватиметься на основі заповнених заявок. Реєстрація може бути закрита до дедлайну. Організатори залишають за собою право не пояснювати причини відмови.

Про воркшоп

Під час цього воркшопу ми звернемося до сцени з п’єси [BLANK] британської драматургині Еліс Берч, чия формально експериментальна та емоційно насичена творчість часто зосереджена на досвіді жінок і структурах, які формують цей досвід.

Разом ми прочитаємо й проаналізуємо коротку інтимну сцену з п’єси — розмову про турботу, яка відкриває простір для роздумів над тим, як ідентичності формуються через стосунки, пам’ять і потребу бути поруч з іншими. Ми підійдемо до матеріалу крізь призму, що дозволяє гнучке трактування інтимності та ідентичності, зокрема з квір-перспективи.

Учасниць та учасників буде запрошено поділитися власним тлумаченням сцени та пов’язати її з особистим досвідом і мистецькою практикою. Якщо дозволить час, спробуємо попрацювати зі сценою також у практичний спосіб.

Попереднє знайомство з п’єсою не обов’язкове — лише відкритість до слухання, рефлексії та участі.

Про спікера та ведучого воркшопу

Наубертас Ясінскас — литовський театральний режисер, драматург і куратор. У своїй творчості він досліджує інтимність, колективну пам’ять і тіло як простір напруги та трансформації. Наубертас створює вистави як для державних, так і для незалежних сцен, часто працюючи на перетині документального та постдраматичного театру.

Цього року він також курує литовську програму фестивалю Sirenos у Вільнюсі, приділяючи особливу увагу сучасним практикам і маргіналізованим голосам, розглянутим крізь квір-погляд.

Вивчав режисуру в Литовській академії музики і театру під керівництвом Яни Росс.

UP