Запрошуємо всіх охочих до нашого мистецько-спільнотного проєкту «Земля, яку ми несемо»!
Разом із трьома мисткинями — Діаною Халіловою, Іриною Лоскот і Лілею Петровою — ми будемо відкривати для себе по-новому такі культурно-соціальні практики, як садівництво і приготування їжі. Що особливого і теплого дають нам ці заняття? Чи можуть вони бодай на мить подумки «повернути» нас у безпечне місце, дати відчуття дому?
У цьому проєкті ми пропонуємо простір для ваших особливих історій — про сади дитинства, улюблені рослини або ті, що нагадують знайомий ландшафт степу чи лісу. Які практики роботи з рослинами ви перейняли від своєї родини, а які — віднайшли самостійно, задля спокою, опори й творчого самовираження? Приготування їжі, зібрання навколо столу з близькими людьми підтримують нас у важкі часи. Це не завжди про свято — це про «набутися разом», репрезентацію своєї культури і традицій, повторення яких дає нам відчуття стійкості. Чи є у вас улюблений домашній рецепт? Якими ви пам’ятаєте спільні приготування їжі у своєму домі? Цей проєкт — для всіх, хто хоче поділитися своєю історією, хто готовий слухати інших і дізнаватися про різноманітність культур і природних ландшафтів всередині нашої країни.
На зустрічах разом із мисткинями ми будемо малювати, ліпити з глини, рухатися і говорити про рослинність і сади. Ми створимо спільні мистецькі твори, будемо готувати, ділитися рецептами та вчитимемося розповідати свої історії через мистецькі практики.
Подавайте заявку на мистецько-спільнотний проєкт «Земля, яку ми несемо» до 28 червня 2025 року!
РеєстраціяГРАФІК ПРОГРАМИ
Тривалість: 2 липня – 9 (10) серпня 2025
Зустрічі відбуватимуться по середах і суботах.
Середа — 17:00–20:30
Субота — 12:00–16:00
Усього заплановано: 10 зустрічей.
Місце проведення: Jam Factory Art Center, м. Львів, вул. Богдана Хмельницького, 124 (простір AIR Space)
ХТО МОЖЕ ВЗЯТИ УЧАСТЬ В ПРОГРАМІ?
Ви можете податися на програму, якщо вам понад 18 років і ви зараз проживаєте у Львові. Програма не вимагає спеціальних знань чи навичок, проте зацікавленість у темах програми — садівництві та приготуванні їжі — й відкритість до спілкування в групі є важливими. Програма складається з взаємопов’язаних подій, що вибудовують єдиний процес. Кожна зустріч доповнює попередню, тож ми заохочуємо відвідати якомога більше з них.
Подаючи заявку, ви підтверджуєте свій намір брати участь у зустрічах відповідно до графіку.
Кількість місць обмежена.
ПІДҐРУНТЯ
Цьогорічний проєкт Magic Carpets у Jam Factory Art Center зосереджується на двох аспектах соціально-культурних практик — садівництві та приготуванні їжі — працюючи на перехресті з мистецькими практиками. Російське вторгнення в Україну призводить до втрачених, покинутих та замінованих земель на окупованих, деокупованих та прифронтових територіях України. Тисячі людей, які були змушені покинути свої домівки з 2014 року, знайшли спосіб впоратися з втратою — зокрема, «відтворюючи» свої домівки на нових землях: через садівництво, яке буквально відтворює їхнє звичне середовище, або через приготування їжі та частування як перформативні акти, що провокують спогади за допомогою запахів та смаків. Сімейні рецепти, сезонні свята, локальні страви — усе це дозволяє розкривати культурну спадщину та пам’ять українських регіонів та національних спільнот України. Запрошенні художниці працюватимуть з історіями учасників та учасниць через мистецькі медіа — в середовищі довіри і безпеки.
ПРО ЩО ПРОГРАМА
Мистецько-спільнотна програма “Земля, яку ми несемо” працює з темою культурних практик садівництва та приготування їжі як таких, що є опорою і посилюють стійкість спільнот у важкий час щоденних втрат і трагедій. У проєкті ми працюватимемо з такими мистецькими медіа як малювання, кераміка, перформативні практики та сторітелінг.
ЩО ОЗНАЧАЄ “МИСТЕЦЬКО-СПІЛЬНОТНА ПРОГРАМА”?
Це творча взаємодія через мистецькі або змішані практики між митцями/кинями та учасниками/цями, які раніше були або не були знайомі. У результаті такої взаємодії всі залучені стають співавторами спільного процесу буття разом, спільної гри, звучання, руху та/або спільного мистецького об’єкту. При цьому є простір для проявлення індивідуального.
ЯК І КОЛИ Я ДІЗНАЮСЬ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ РОЗГЛЯДУ ЗАЯВОК?
Подача заявок закінчується 28.06.2025 о 23:59. Після чого, 30.06.2025 на вказану у заявці електронну поштову скриньку вам прийде лист від координаторки програми про результати розгляду вашої заявки. Будь ласка, перевірте також папку СПАМ.
РеєстраціяПРО МИТЦІВ ПРОГРАМИ
Діана Халілова — художниця, яка народилася в Дагестані й більшу частину свого юнацького життя провела в Дніпрі. Закінчила Державний університет харчових технологій у Києві. Працювала кухарем в різних закладах Києва, Дніпра та Одеси. У 2020 році розпочала художню практику, працюючи переважно з глиною, відео, їжею та іншими медіа. Частина її робіт присвячена темам етнічної ідентичності — зокрема рутульській культурі та мові, до якої належить її родина. З 2022 року керувала програмою «Комʼюніті кухня» в Центрі сучасної культури у Дніпрі — проєкт поєднує колективні кулінарні заняття з розмовами про їжу як невід’ємну частину культури та памʼяті. У 2022–2025 роках брала участь у колективних виставкових проєктах в Україні та Румунії.
Ірина Лоскот — мультидисциплінарна художниця з Харкова. Закінчила Харківський національний університет мистецтв ім. І. Котляревського за спеціальністю «акторка театру ляльок». Проживає в Києві. Працює з обʼєктами, відео, перформансами. У своїх роботах досліджує взаємодію між людьми та не-людьми, а також їхні політичні зв’язки. Її підхід передбачає виявлення агентності не-людей, адаптацію середовища, мілітаризацію «природи» та натуралізацію війни. Художниця працює з антропоцентричним поглядом через образи розмивання меж між людським і не-людським досвідами.
Ліля Петрова — художниця з Харкова. Закінчила Харківську академію дизайну та мистецтв за фахом “Книжкова графіка”. Працює з графікою та керамікою. Через малювання досліджує взаємодію між вербальною на візуальною мовами. Вигадує власний графічний всесвіт, сповнений наївними створіннями, що стикаються з нелегкими та абсурдними життєвими обставинами. У роботі з керамікою звертається до практик народного мистецтва як до прикладу щирого та безпосереднього підходу до творчості. Займається темою альтернативної художньої освіти, викладає дисципліну “Малюнок і пластика” у Харківській школі архітектури. Ліля розглядає мистецтво як допоміжний інструмент, доступний для кожного і кожної, який може підтримати у житті та окреслити територію для міркувань, проживань та комунікації.
Кураторка проєкту — Олена Касперович.
Менеджерка проєкту — Ірина Ключник.
Програму реалізує Jam Factory Art Center в межах мистецької резиденції Magic Carpets.