Оголошуємо Open call для колективних мистецьких ініціатив та мистецьких інституцій, які розвивають незалежні та неієрархічні, протоінституційні мистецькі рухи в сучасній українській культурі. Ми також заохочуємо проєкти, що зберігають та посилюють інституційну спроможність малих мистецьких просторів бути осередком для роботи та спілкування митців.
Пропонований фокус:
Фокус програми — в підтримці співпраці митців та їхнього середовища, де обмін ідеями, презентація робіт та проблем, інтелектуальні дебати та творчий процес забезпечують життєздатність мистецької практики в часи різкого скорочення інституційних можливостей та посилюють індивідуальну стійкість через підтримку спільноти. Ця програма не задає певну проблематику для висвітлення, натомість ґрунтується на спостереженні, що наявність спільного місця для творчості та спілкування наживо сприяють проявленню важливих, втім недостатньо осмислених тем, пошуку відповідних способів їх висвітлення та є важливою для трансформації травматичних станів, віднайдення сенсу у продовженні особистого творчого шляху.
Зокрема, особлива увага при відборі буде приділятися ініціативам, розробленим для/разом/або за участі митців-ветеранів та тих, хто виконує свій оборонний обов’язок, а також внутрішньо переміщених митців, письменників, кураторів та тих, чий творчий простір та можливості працювати обмежені через обставини війни. Ми заохочуємо пропонувати ідеї, які можуть вплинути на мистецьку спільноту та підтримати її стійкість у різних регіонах України та залучити нові аудиторії.
Типи підтримуваних діяльностей:
Запропоновані проєкти мають бути пов’язані з налагодженням зв’язків, розвитком, програмуванням та підтримкою мистецьких просторів, що керуються митцями (artist-run spaces), студій, лабораторій та інших місць зустрічей мистецької спільноти.
Діяльність може включати, але не обмежується:
- Відкриті художні студії.
- Тимчасові або pop-up галереї, “квартирні галереї”.
- Мистецькі резиденції для створення художніх творів.
- Співпрацю митців.
- Публічні розмови з художниками, перформанси, виставки або інші події.
- Публікації зінів.
- Мистецькі дослідження та інтеграція митців до роботи з архівами, бібліотеками чи дослідницькими інституціями, що матимуть публічну презентацію чи публікацію.
Сума гранту: від 3000$ до 8000 $
Термін реалізації: 15 жовтня 2025 – 30 травня 2026
Щоб взяти участь у конкурсі, заявник має переважно перебувати в Україні та реалізовувати проєкт на її території. Ваш проєкт повинен бути некомерційним і бути здійсненим з вересня 2025 року по березень 2026 року. Заявку може подати представник колективної ініціативи митців, зареєстрований як фізична особа-підприємець (ФОП), або громадська організація, члени якої є частиною вашої ініціативи.
Якщо заявку подає мистецька інституція або галерея, вона має підтвердити свій досвід у підтримці та розвитку колаборацій, незалежних ініціатив митців, а також у сприянні діалогу та просуванню голосів художників у публічному просторі. Детальніша інформація у правилах конкурсу.
Кількість підтриманих заявок: мінімум 5, максимум 15.
Ключові Етапи:
- Оголошення відкритого конкурсу – 21 липня 2025
- Період реалізації проєктів – 15 жовтня 2025 – 31 березня 2026
- Звітний період та фінальні виплати – 1 квітня – 31 травня 2026
Очікувані Результати:
Проєкти мають сприяти зміцненню та розширенню можливостей artist-run просторів, студій, лабораторій та інших місць зустрічей мистецької спільноти. Очікується активне функціонування цих центрів як осередків взаємодії, творчості та взаємопідтримки митців.
Організатори програми:
RIBBON International — це неприбуткова платформа, яка підтримує історичне та сучасне українське мистецтво й культуру через виставки, індивідуальні мистецькі проєкти, публічні програми та гранти. Мета RIBBON International — підтримка української культурної та мистецької спадщини, що перебуває під загрозою зникнення, а також допомога митцям, культурним продюсерам, сучасним практикам і інституціям по всій Україні у їхній боротьбі за культурну автономію.
Jam Factory Art Center – інституція сучасного мистецтва, яка осмислює виклики нашого часу і займає критичну позицію щодо глобальних і локальних процесів у суспільстві задля його підсилення та розвитку. Через виставки, театральні, музичні, освітні та спільното орієнтовані проєкти ми залучаємо людей до діялогу та збагачення їхнього досвіду і знань
Якщо ви бажаєте подати заявку на участь у грантовій програмі або маєте запитання, будь ласка, надсилайте їх на [email protected]
Документи для участі у програмі за посиланням.
У темі листа обов’язково вкажіть “KEY WORK Незалежні осередки_Назва проєкту”, щоб ми могли оперативно розглянути ваше звернення.