Показ та обговорення фільмів «Синдром Гамлета» і «Світлий Шлях»

Запрошуємо на перегляд і обговорення фільмів в рамках Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

17 та 18 грудня 19:00

«Синдром Гамлета»

17 грудня о 19:00
вхід вільний за реєстрацією:
Фільм «Синдром Гамлета,» 2022 розкриває історії акторів і акторок, які після досвідів війни з 2014 року, виходять на сцену, щоби поділитися пережитим.
Показ фільму — це погляд у майбутнє через справжні історії, які відбуваються сьогодні. Це можливість подивитися і поміркувати про нас самих і поставити собі гамлетівське питання. Кажучи словами одного з акторів «зробити так, щоб у цьому суспільстві не потрібно було бути героєм».
Фільм дає можливість поговорити про два важливі аспекти. Перший — вибір кожного з нас: дія чи бездіяльність щодо військових, медиків, рятувальників, цивільних. І другий — обмірковування мистецьких форм, які можуть проговорювати наші досвіди, на прикладі документальних театральних вистав та фільмів.
***
Про фільм:
За декілька місяців до повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році п’ятеро молодих жінок і чоловіків беруть участь в унікальній постановці, яка намагається пов’язати їхній досвід війни із шекспірівським «Гамлетом». Для кожного й кожної з них сцена є майданчиком для вираження свого горя та травми через знамените запитання «бути чи не бути», дилему, яка стосується їхнього власного життя. Головні герої борються з розчаруванням, безсиллям і гнівом, намагаючись навести лад у своєму житті, розмірковуючи про своє болісне минуле: Славік, який пройшов солдатом крізь пекло війни та полону; Катя, яка прагне вибачення матері за приєднання до армії; Родіон, який втік із Донбасу й зараз стикається зі зростаючою гомофобією; Роман, який досі бореться з травматичними спогадами свого досвіду фельдшерства на полі бою; та Оксана, яка бореться на передовій мистецтва як актриса. Репетиції п’єси поєднуються з напруженим спостереженням за життям героїв: потужний портрет покоління, яке справляється з травмою війни, що після вторгнення Росії тепер є їхнім сьогоденням і майбутнім.
***
Після показу відбудеться розмова з режисерами Ельвірою Нєвєрою і Пьотром Росоловським та акторами, які зможуть приєднатися, про досвід «коли слова втратили силу». Модераторка події — Люба Ільницька, театральна кураторка Jam Factory Art Center

«Світлий Шлях»

18 грудня о 19:00
вхід вільний за реєстрацією:
Про фільм:
Станіслав створював репортажі з рідного Донецька для різних українських медіа, після того як частина Донбасу опинилася під контролем проросійських бойовиків у травні 2014 року. У 2017-му Станіслав потрапив у полон, більшість із 962-х днів якого провів у перетвореній на в’язницю «Ізоляції». У неволі Станіслав занотовував події, що там відбувалися. Кілька років тому «Ізоляція» була головним культурним майданчиком регіону.
***
Показ фільму «Світлий шлях,» 2021 — це історія про перетворення міста в тоталітарне, що змушує зникнути мистецьку інституцію, яка була створена, щоб захищати демократичні і творчі процеси. На місці культурного центру «Ізоляція» новий режим створює жорстоку в’язницю.
Сьогодні на всіх окупованих територіях існують подібні катівні, які виявляють після деокупації. Як документують подібні злочини й карають винних? Коли тепер повертаються сотні бранців із полону і виживають після катівень — як проявляти чутливість і розуміння, та що робити для реінтеграції в суспільство? Як не допустити злочини проти людства? Які інструменти протидії таким проявам у суспільстві?
UP