«Фактура 10» представляє «Коло невимовного», виставку, що відкриється у Львові у просторі Jam Factory Art Center 21 червня 2025.
Виставка «Коло невимовного», яку можна буде побачити у різних локаціях Львова, звертається до розриву як дисфлюентності, «затинання», що відкриває простір для паузи, важливої для показу мистецтва у воєнному контексті. Війна — річ гучна й шумна; вона масштабна, агресивна і невпинно руйнівна. Вона розриває часовий континуум, руйнує наше розуміння причин і наслідків та силоміць захоплює щоденність, підважуючи самі засади існування як такі.
Що є мистецтвом у часи розриву? Чи можливо — і як — знайти прихисток від постійної непередбачуваності війни й створити простір для мистецької рефлексії? Які форми й вирази — поза скорботою, утратою і реквіємом — дозволяють, ухопившись за нестабільність, сформувати сприятливе середовище для творчості, що звучить на повний голос і знаходить відгук? У пошуках відповіді на ці запитання виставка «Коло невимовного» від кураторки Марти Кузьми спирається на творчість народженого в Чернівцях поета Пауля Целана. Після трагедії і травми Другої світової війни він наголошував на тому, що мистецтво має блукати «без-мистецьким, вільним від мистецтва способом», уможливлюючи альтернативні траєкторії життєвого досвіду. Намагаючись визначити, як осмислювати мистецтво після знищення і наруги, Целан адаптував власний підхід до форми, змісту, текстури й звуку, щоб уявити повоєнний твір, співзвучний темряві, яку ми всі визнаємо. Він розробив маніфест для мистецтва, що зосереджувалося на пошуках поетичного простору й мови, які є чимось нематеріальним, «але земним, [це] щось колоподібне, що через обидва полюси повертається до себе», знаходячи зрештою «меридіан». У цьому сенсі затинання являє собою лункий перебіг ритмів і повторень та прокладає новий, незвіданий досі шлях.
«Коло невимовного» охоплює візуальне, аудіальне, перформативне й діалогічне. Проєкт поєднує свідчення, історичні матеріали, архівні документи й безліч дискусій, які окреслюють досвіди життя серед війни та їхнє втілення у виробництві мистецтва. Водночас виставка осмислює і досвіди тих, хто виїхали, експатріювалися чи обрали вигнання, щоб, як зазначає Целан у своїй промові «Меридіан», вести невтомну боротьбу з втратою місця.
«Коло невимовного» є проєктом «Фактури 10», головною кураторкою і художньою директоркою якої виступає Марта Кузьма. Основні локації виставки «Коло невимовного» — Jam Factory Art Center, Дім42 та Машинна зала Львівської політехніки.
«Крейдяне коло»: публічна програма в рамках виставки
Назва виставки, що поєднує у собі «затинання» й «коло», відсилає до запропонованих Паулем Целаном концептів, переплетених з ідеями правди, справедливості й соціальної відповідальності — наскрізними темами «Кавказького крейдяного кола» Бертольта Брехта.
Паралельна виставці дискурсивна програма напряму черпає натхнення зі згаданого твору Брехта, відсилка до якого створює спільну рамку для презентації проєктів художників, культурних діячів, мислителів, філософів, архітекторів, музикантів і композиторів, котрі відгукнулися на присутні в «Колі невимовного» теми. «Крейдяне коло» буде реалізовано в різних локаціях Львова й Києва, зокрема в Jam Factory Art Center, Львівській політехніці, Національному університеті «Києво-Могилянська академія», «Домі звуку».
Події триватимуть упродовж тижня після відкриття виставки, з 20 червня (п’ятниця) до 28 червня, а також у серпні 2025 року. Повна програма з’явиться на сайті faktura10.org та jamfactory.ua у червні.
Про «Фактуру 10»
«Фактура 10» — ключова ініціатива «RIBBON International» — є мультимодальною програмою, яка здійснює рефлексію над новопосталим простором творчого життя й культурного дискурсу в Україні. «Фактура 10» зосереджується на мистецьких практиках, що розвиваються в безпосередньому контексті війни та її наслідків. «Фактура 10» складається з 10 подій — виставок, перформансів, вистав, кінопоказів, дослідницьких проєктів і дискусій — які впродовж 2025 року відбуватимуться в Україні й на міжнародному рівні, у солідарних з Україною спільнотах і містах.Художньою керівницею і головною кураторкою «Фактури 10» є Марта Кузьма.
Команда «Фактури 10»:
Художня керівниця та головна кураторка — Марта Кузьма
Директорка міжнародних проєктів — Леа Річард-Нейгл
Дизайнер виставки — Ервін де Мюер
Дослідниця — Дар’я Аносова
Продюсери (Україна) — Анастасія Затула й Іван Левченко
Старший дослідник — Вілліс Кінгері
Редактор публікацій — Пабло Лафуенте
Про «RIBBON»
RIBBON — це неприбуткова платформа, яка підтримує історичне та сучасне українське мистецтво й культуру через виставки, індивідуальні мистецькі проєкти, публічні програми та гранти.
RIBBON розгортає свою діяльність в Україні, покладаючись на шляхи залізничного сполучення.
Мета RIBBON — підтримка української культурної та мистецької спадщини, що перебуває під загрозою зникнення, а також допомога митцям, культурним продюсерам, сучасним практикам і інституціям по всій Україні у їхній боротьбі за культурну автономію.
Команда «Jam Factory Art Center»:
Програмно-виконавча директорка — Божена Пеленська
Операційно-виконавча директорка — Тетяна Федорук
Менеджерка проєктів візуального мистецтва — Марія Буря
Асистування — Влада Новосад
Операційний менеджер — Левко Піджарий
Монтаж — «7CI Group», «Home Workshop», «Євроенерго», «Pro-sys rental», Андрій Мазуренко, Дмитро Ляшко, Роман Бариляк, Юрій Штайда, «Метамузей»
Організаторка подій — Тая Мамчак
Комунікації — Леся Дунець, Марта Клуб
Рецепціоністки — Анастасія Василенко, Надія Сараєва, Олександра Теслюк
Адміністративна менеджерка — Анастасія Машкевич
Фінансовий супровід — Наталія Терлецька, Ольга Процайло
Артмедіаторки — Сія Кіт, Оля Шуль, Влада Новосад, Катерина Покора, Христина Савіцька, Катерина Логінова
Інші локації «Кола невимовного»
«Дім42»
Львівська політехніка