Модерована розмова: «Структура без стін: навіщо художникам храми?»

Запрошуємо на першу розмову-дискусію публічної програми виставки “Структури взаємности”

20 жовтня | 16:00-17:30
Jam Factory Art Center, Авдиторія

Про розмову

Джеймс Елкінс, відомий критик та дослідник мистецтва, називає відносини між сучасним мистецтвом і релігією «дивними».

З одного боку, художники часто критично сприймають церкву як владну інституцію, а релігійні спільноти як «структури взаємности», з іншого — серед них поширена «несакральна духовність». Митці нерідко беруть на себе роль «проповідників», відкривачів істини або навіть духовних лідерів. Музеї сприймаються як храми мистецтва, спільноти стають полем для їхніх дій, а минуле та майбутнє — простором естетичної рефлексії.

Художникам часто довіряють створення меморіалів та осмислення трагічних подій, очікуючи від них глибоких рефлексій. Їхні твори можуть сприйматися як «сповіді», а самі митці — як хранителі певних культів чи ритуалів, які не завжди мають сакральний характер. Ця метафора мистецтва як храму, що не обмежений стінами, підкреслює відкритість і багатошаровість «світу мистецтва», де переплітаються явні й приховані, раціональні та містичні сюжети.

У важкі історичні часи митці часто звертаються до храмів, шукаючи розради, відновлення внутрішнього балансу або ж переосмислення катастрофічних подій. Храми стають місцем зустрічі, де художники можуть спілкуватися з аудиторією, яка налаштована на сприйняття та роздуми. Саме у таких взаємодіях вони мають змогу створювати роботи, що розкривають універсальні теми віри, надії, любові, втрати або спокути — теми, які резонують з кожним із нас.

Якщо сприймати мистецтво як безстінний храм, можна припустити, що воно відкриває доступ до прихованих та глибоких переживань, до рефлексії над подіями, що визначають суспільство. У цьому сенсі, мистецтво — це не лише спосіб осмислення світу, а й місце, де кожен може знайти власний простір для роздумів та духовного відновлення.

Модератор: Богдан Шумилович

Учасники та учасниці: Дана Кавеліна, Саша Довжик, Богдан Бунчак, Андрій Усач

Вхід на подію вільний, без попередньої реєстрації

Локація: вул. Б. Хмельницького, 124; зал Авдиторія

UP