Гортайте вниз
picture

Історія

Jam Factory Art Center розташований на території промислового об’єкту у неоготичному стилі з багатою історією — від фабрики по виготовленню алкоголю Йозефа Кроніка (ще з другої половини 19 ст.) до цеху по переробці овочів та фруктів у радянські часи, звідки й з’явилась назва “Фабрика повидла” — Jam Factory, що вибудовує конотації із експериментом і творчістю.

З ініціативи культурного мецената Гаральда Біндера, у 2015 році комплекс придбала компанія “Harald Binder Cultural Enterprises” (HBCE), для створення мультидисциплінарного арт простору. Власне тоді було засновано Jam Factory Art Center, інституційна діяльність якого розпочалася наприкінці 2017 року.

З 2018 року команда працює над стратегією арт-центру, зокрема її організаційним розвитком — створенням інституції сучасного мистецтва та архітектурним проектом ревіталізації будівель колишнього заводу.

1872

«Кронік і син»

Історія будівлі, котру ми звикли називати «Фабрика повидла», розпочалася ще у 1872, коли на цій території було відкрито підприємство з виробництва алкогольних напоїв. Власне з цього періоду і починаються подальші трансформації будівлі, безпосередньо пов’язані з цілою династією єврейської сім’ї Кроніків, – власників алкогольного заводу.

1939

Кінець династії

У часи Другої світової війни слід сімейства Кроніків губиться. Проте відомо, що 1941 року, коли на території Підзамче було утворене єврейське ґетто, Фабрика залишилася за його межами, оскільки будівля розташована поруч із важливим транспортним сполученням. Що відбувалося з фабрикою в період нацистської окупації, й досі залишається найменш вивченою частиною її історії.

1970-ті

Радянська трансформація

У радянський період існування неоготична фабрика отримує свою загальновідому назву. У 1970-ті роки приміщення перепрофілювали на овочеву базу, а згодом – на цех переробки овочів консервного заводу «Дари природи», проте серед місцевих мешканців закріпилася назва «Фабрика повидла». Окрім повидла, тут виготовляли томатну пасту, консервували гриби та фасували мед.

2000-ні

Art & Jam

За трохи більше, ніж десять років після розпаду Радянського Союзу призупинилося виробництво й зачинилася фабрика. Невдовзі вона знайшла свого нового власника. Відтоді двері «Фабрики повидла» неодноразово відкривалися для культурних і мистецьких ініціатив. У 2015 році почалася нова історія повноцінного її перетворення на арт-центр.

2021

втілення візій майбутнього

У 2019 році розпочинаються роботи з ревіталізації історичних будівель Фабрики. Завершення масштабних трансформацій та відкриття простору Jam Factory Art Center очікується восени 2021 року.